"
Klub Mototuristika
 
Pondelok, 22. október 2018 [06:37] hod.
meniny má   Sergej
zajtra   Alojza
Ceny PHM v EurópeDiaľničné poplatkyDopravné informácieWeblinkyReportáže
  Úvod arrow Bezpečnosť cest. premávky arrow Autosedačky arrow Ako vybrať správnu sedačku pre dieťa
Úvod
Hľadať
Klub Mototuristika - kontakt
Weblinky
Pozvánky
Oznamy
Reportáže
Inzercia
Dopravné informácie
Dopravné informácie
Dopravné informácie - Európa
Detské autosedačky
Reflexné vesty
Maximálne rýchlosti
Svietenie v krajinách Európy
Automobilové orientačné súťaže a súťaže Rodičia, jazdite opatrne!
Čo sú AOS a RJO
Auto. orientačné súťaže
Pravidlá pre MTT a RJO
Registrácia posádok
Súťaže v roku 2017
Súťaže v roku 2018
Cestovanie - turistika
Cestovanie po Európe
Náučné chodníky Slovenska
AMK v Európe
Motorizmus
Legislatíva
Technika, údržba
Bezpečnosť cest. premávky

PARTNERI
Flag Counter

Novinky

Ako vybrať správnu sedačku pre dieťa Tlačiť E-mail
 

Kúpa autosedačky je jednou najpodstatnejších nákupov pre bezpečnosť vášho dieťaťa. Síce je autosedačka zo zákona povinnou výbavou každej rodiny, stále sa eviduje vysoký počet nehôd, pri ktorých bolo dieťa ľahšie alebo ťažšie zranené z dôvodu absencie autosedačky. Pozícia rodiča si vyžaduje maximálnu zodpovednosť. Tá sa očakáva aj pri výbere autosedačky bez toho, aby ste hľadeli na jej cenu.
 

Kde začať ?

Cieľ je rovnaký pre každého kupujúceho. Je potrebné nájsť autosedačku, ktorá zodpovedá váhe vášho dieťaťa, dostatočne ho chráni a môžete ju dôkladne zaistiť v aute. Potrebné faktory pri výbere sú váha, výška, vek, dĺžka ramien vášho dieťaťa a umiestnenie autosedačky v aute. V skutočnosti sa nemôžete len tak vybrať do obchodu a kúpiť hocakú autosedačku, ktorá sa vám pozdáva, bez akéhokoľvek predošlého informovania sa o parametroch. Vhodné by bolo taktiež pri obhliadke autosedačiek vziať vaše dieťa so sebou, aby ste mohli sedačku hneď aj vyskúšať.
Pri nákupe musíte dbať na označenie ECE R44/03 alebo ECE R44/04, ktoré je dôkazom, že autosedačka spĺňa všetky normy a je homologizovaná.


Dbajte na hmotnostné kategórie

Autosedačky pre deti sú rozdelené do piatich kategórií a sú potrebné pre ktorékoľvek dieťa, ktoré má výšku nižšiu ako 150 cm. Skupina 0 pre deti s hmotnosťou do 10 kg, skupina 0+ pre deti s hmotnosťou do 13 kg, skupina I pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kg, skupina II pre deti s hmotnosťou od 15 do 25 kg a skupina III pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg.
Pre najmenšie batoľatá a deti do jedného roku sú vyrábané takzvané vaničky alebo vajíčka, ktoré musia byť upevnené na sedadle v protismere jazdy.


Umiestnenie a upevnenie

Autosedačky sa zväčša umiestňujú na zadné sedadlo. V prípade „vajíčkových“ autosedačiek je síce možnosť umiestnenia na predné sedadlo spolujazdca, avšak v tomto prípade nesmiete zabudnúť na vypnutie airbagu. Preto je najjednoduchšie autosedačku pripevniť na zadné sedadlo, kde sa potom upevňuje viacerými spôsobmi. Umiestnenie sedačky by malo byť zároveň také, aby jej konštrukcia netlačila na sponu pásu. Mohlo by to totiž spôsobiť uvoľnenie alebo odopnutie pásu. Ak sedačka tlačí na sponu, skúste inú polohu sedačky alebo posuňte pás nižšie.

    Preferovanou novinkou je upevnenie ISOFIX. Je to moderný úchytný systém pre autosedačku zabudovaný priamo v sedadle automobilu. Sedačku stačí len zasunúť do západiek a prakticky sa potom s ňou nedá hnúť dopredu ani do strán. Jediným negatívom je, že si musíte odsledovať novšie typy áut, ktoré systém ISOFIX majú. V opačnom prípade máte na výber klasické autosedačky, ktoré upevníte pomocou bezpečnostných pásov. Vajíčka sa v aute upevňujú prevlečením pásu v záchytných bodoch. Štandardné autosedačky sa upevňujú trojbodovým pásom alebo mechanickým upevnením. Poslednou vecou, ktorú si treba pamätať je, aby bezpečnostné pásy neprechádzali vašim deťom cez krk ani bruško.

Majte však na pamäti,

že môžete kúpiť trebárs aj najlepšiu autosedačku na trhu, ale pokiaľ ju správne neumiestnite a neupevníte v aute, vaše dieťa nebude v bezpečí !

Buďte vzorom - vždy sa pripútajte!

 

spracované podľa autosedacky24.sk

 

 

Súvisiace články Použitie detských autosedačiek a zádržných systémov v krajinách Európy
  Povinnosť používať bezpečnostné pásy a detské zádržné systémy

Posledná aktualizácia ( Sunday, 18 November 2012 )
 
< predch.
© 2005 - 2018 Mototuristický portál