"
Klub Mototuristika
 
Piatok, 18. 2019 [01:28] hod.
meniny má   Bohdana
zajtra   Drahomíra, Mário
Ceny PHM v EurópeDiaľničné poplatkyDopravné informácieWeblinkyReportáže
  Úvod arrow Diaľničné poplatky arrow Čo robiť v prípade dopravnej nehody v zahraničí ?
Úvod
Hľadať
Klub Mototuristika - kontakt
Weblinky
Pozvánky
Oznamy
Reportáže
Inzercia
Dopravné informácie
Dopravné informácie
Dopravné informácie - Európa
Detské autosedačky
Reflexné vesty
Maximálne rýchlosti
Svietenie v krajinách Európy
Automobilové orientačné súťaže a súťaže Rodičia, jazdite opatrne!
Čo sú AOS a RJO
Auto. orientačné súťaže
Pravidlá pre MTT a RJO
Registrácia posádok
Súťaže v roku 2017
Súťaže v roku 2018
Cestovanie - turistika
Cestovanie po Európe
Náučné chodníky Slovenska
AMK v Európe
Motorizmus
Legislatíva
Technika, údržba
Bezpečnosť cest. premávky

PARTNERI
Flag Counter

Novinky

Čo robiť v prípade dopravnej nehody v zahraničí ? Tlačiť E-mail
 
    Nečakaná udalosť počas dovolenky môže urobiť riadny škrt cez rozpočet. Pokuta za malý dopravný priestupok sa ešte dá vydržať, ale dopravná nehoda či dokonca krádež vozidla v zahraničí sú pre dovolenkárov doslova postrachom.  Vydať sa na dovolenkovú cestu bez havarijného poistenia a poistenia proti krádeži je doslova hazard. Najmä, ak je možné vozidlo do zahraničia pripoistiť len na určitý čas. To znamená výhodu pre tých, ktorí zväčša do zahraničia necestujú, a preto si vozidlo poisťujú len na území Slovenska. Mať havarijné poistenie je obrovskou výhodou, inak na seba beriete riziko, že všetky náklady, ktoré vám vznikli, zaplatíte z vlastného vrecka. Ale aj havarijné poistenie má však svoje úskalia.

 

   Pri dopravnej nehode treba dodržiavať určité zásady a vyhnúť sa niektorým rizikám, ktoré môžu mať vplyv na priebeh náhrady škody. Preto prinášame niekoľko dobrých rád odporúčaných Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky v prípade, že sa stanete účastníkom, či dokonca vinníkom dopravnej nehody.

1. V prvom rade sa treba presvedčiť o tom, či poškodeným netreba poskytnúť prvú pomoc. Neposkytnutie pomoci môže mať nielen trestnoprávne následky, ale v niektorých štátoch aj priamy vplyv na rozsah náhrady škody.

2. Zároveň je potrebné privolať políciu za účelom vyšetrenia príčin havárie a zistenia rozsahu škody. Právne predpisy štátov sú však v tomto smere veľmi rozdielne. Kým napríklad v Taliansku treba políciu privolať až v prípade škody na zdraví, v Chorvátsku sa polícia podieľa na vyšetrovaní každej nehody. V iných štátoch je zase zavedená prax, že polícia chodí len k dopravným nehodám väčšieho rozsahu. Napríklad v Nemecku je potrebné volať políciu len ku škodám, ktoré prevyšujú l 500 €. V Rakúsku tiež nie je povinné volať políciu k menším nehodám, kde nedošlo k ujme na zdraví. Ak sa predsa len rozhodnete políciu privolať, je táto služba spoplatnená.

3. Ak k nehode nie je privolaná polícia, záznam o škode môžu vykonať pre potreby poistenia aj samotní vodiči. Ale pozor! Zahraničné poisťovne za tým účelom vydávajú svojim poisteným záznam o priebehu nehody, takzvaný Unfallbericht. Tento doklad býva napísaný dvojjazyčne, spravidla v nemeckom a francúzskom jazyku. Ľavú stranu vyplňuje jeden účastník nehody a pravú druhý. Často sa však stáva, že obe rubriky vyplní zahraničný účastník nehody a nášmu vodičovi predloží tento doklad len na podpis. Tu treba byť veľmi obozretný. Zahraničné hlásenie o dopravnej nehode podpisujte len vtedy, ak rozumiete, čo je v protokole. Po návrate domov je zbytočné tvrdiť, že nehoda mala celkom iný priebeh. Ak neovládate jazyk a domnievate sa, že za nehodu nezodpovedáte výlučne vy, trvajte na privolaní polície, aby nehodu vyšetrila.

4. Ak nehodu vyšetrujú orgány polície, treba im podrobne vysvetliť priebeh nehody. Ak nerozumiete jazyku krajiny, kde sa stala dopravná nehoda, je potrebné pribrať tlmočníka. Pri tejto príležitosti je potrebné si zapísať evidenčné číslo  vozidla poškodeného, meno vodiča, orgán polície, ktorý nehodu vyšetroval a z hľadiska rýchleho vybavenia poistnej udalosti aj mená svedkov a názov a adresu poisťovne, v ktorej je poistený druhý účastník nehody. Zároveň je potrebné oznámiť druhému účastníkovi nehody, kde ste poistený.

5. Ak polícia spísala protokol o nehode, treba si tento protokol pozorne prečítať, aby ste mali istotu, že odráža skutočný priebeh nehody. Treba si totiž uvedomiť, že ak niet svedkov dopravnej nehody, vyšetrovací protokol je vlastne jediným dôkazným materiálom, na základe ktorého sa likviduje škoda. Preto opäť platí zásada nepodpisovať nič, čomu nerozumiete... Ak polícia napriek tomu trvá na podpise, ešte pred podpis treba uviesť formulku "obsahu protokolu nerozumiem".

6. Ak vám bola pri nehode spôsobená škoda treba kontaktovať poisťovňu, kde máte vozidlo poistené alebo sa spojiť so zmluvnou poisťovňou v mieste nehody. Telefónne čísla spolu s adresami nájde motorista na poistnej zmluve, ktorú odporúčame mať so sebou pri každej ceste do zahraničia. Poisťovňa následne zabezpečí buď opravu vozidla, alebo jeho odtiahnutie domov. Bez havarijného poistenia hradíte všetky výdavky z vlastného vrecka. Pre každý prípad je však dobré si doklady o oprave alebo odťahovaní uschovať. Môže sa stať, že ak sa v priebehu vyšetrovania ukáže, že škodu predsa len zavinil zahraničný účastník nehody, máte právo žiadať o náhradu nákladov opravy alebo odťahovaní od druhej poisťovne.

7. Bez ohľadu na to, či ste škodu zavinili vy, alebo druhá strana, treba v každom prípade po návrate domov oznámiť škodu poisťovni. Zároveň je potrebné predložiť všetky vyššie uvedené doklady z cudziny a vyplniť záznam o priebehu dopravnej nehody, ktorého formulár sa nachádza na pobočkách poisťovní. Týka sa to všetkých prípadov škody, aj keby ste si mysleli, že za škodu nezodpovedáte.

Zdroj: www.euroinfo.gov.sk

Súvisiace informácie Ako postupovať pri dopravnej nehode
  Núdzové volania

Posledná aktualizácia ( Saturday, 19 May 2007 )
 
< predch.
© 2005 - 2019 Mototuristický portál