"
Klub Mototuristika
 
Pondelok, 17. 2024 [06:46] hod.
meniny má   Adolf
zajtra   Vratislav
Ceny PHM v EurópeDiaľničné poplatkyDopravné informácieWeblinkyReportáže
  Úvod arrow Reflexné vesty
Úvod
Hľadať
Klub Mototuristika - kontakt
Weblinky
Pozvánky
Oznamy
Reportáže
Inzercia
Dopravné informácie
Dopravné informácie
Dopravné informácie - Európa
Detské autosedačky
Reflexné vesty
Maximálne rýchlosti
Svietenie v krajinách Európy
Automobilové orientačné súťaže a súťaže Rodičia, jazdite opatrne!
Čo sú AOS a RJO
Auto. orientačné súťaže
Pravidlá pre MTT a RJO
Súťaže v roku 2021
Súťaže v roku 2022
Cestovanie - turistika
Cestovanie po Európe
AMK v Európe
Motorizmus
Legislatíva
Technika, údržba
Bezpečnosť cest. premávky

PARTNERI
Flag Counter

Novinky

Reflexné vesty Tlačiť E-mail
 

  Podmienky používania ochranných viest v krajinách Európy


 
Krajina Použitie reflexných viest Orientačná cena pokuty

Belgicko

B

 - vodiči všetkých vozidiel. Povinnosť platí od 1. februára 2007. Vesta môže byť červenej  alebo oranžovej farby a musí byť označená viditeľným označením, že spĺňa normu EN 471. Vodič je povinný ju použiť pri vystúpení z vozidla na vozovku v prípade odstavenia vozidla na vozovke.
 
od 50 do 1375 EUR
Bulharsko BG  - vodiči všetkých vozidiel okrem motocyklov. Vesta musí byť červenej alebo oranžovej farby. Vodič je povinný ju použiť už pri vystúpení z motorového vozidla na cestách 1. triedy a diaľniciach.
Pokuta  - 50 BGN (25 EUR)

 

Česká republika

CZ

 - ak sa vodiči vozidiel nachádzajú mimo vozidla na pozemnej komunikácií mimo obec v súvislosti s núdzovím státím  musia mať na sebe odevné doplnky s označením z retroreflexného materiálu  stanovené vykonávacím predpisom  podľa §56 odst. 8  vykonávacieho predpisu.  Neplatí to pre vodičov motocyklov, mopedov a nemotorových vozidiel.
 
 
Francúzsko F - vodiči všetkých vozidiel okrem motocyklov. Vesta musí byť červenej alebo oranžovej farby. Vodič je povinný ju použiť už pri vystúpení z motorového vozidla na cestách 1. triedy a diaľniciach.
Pokuta  - 90 EUR

 
Luxembursko L - vodiči všetkých vozidiel okrem motocyklov. Vesta musí byť červenej alebo oranžovej farby. Vodič je povinný ju použiť už pri vystúpení z motorového vozidla na cestách 1. triedy a diaľniciach.
Pokuta  -   24 - 145 EUR

 

Chorvátsko

HR

 - vodiči všetkých vozidiel. Vodič musí mať vestu oblečenú keď vystupuje z vozidla na cestu okrem vyhradených miest na státie (parkoviská) za účelom vykonania údržby na vozidle (výmena pneumatiky, výmena žiarovky apod.) alebo aj v prípade, že vodiča zastaví iné vozidlo požadujúce technickú pomoc alebo vodič pomáha pri dopravnej nehode alebo pri usmerňovaní vozidiel v okolí dopravnej nehody. Je povolená ľubovoľná farba vesty, musí však obsahovať predpísané predpísané reflexné prvky.
 
 

Nemecko

D

 - vodiči nákladných vozidiel
 
 

Portugalsko

P

 - vestu musia mať  vodiči všetkých vozidiel registrovaných v Portugalsku, ale na základe poznatkov motoristov doporučujeme mať vo vozidle aj počas návštevy Portugalska. Vestu musí použiť každá osoba vystupujúca z vozidla na diaľnici aj mimo nej (napr. pri poruche vozidla).
 
 

Rakúsko

A

- Zákon predpisuje povinnosť mať bezpečnostnú vestu signálnej žltej, červenej alebo oranžovej farby  pre vodiča viacstopového vozidla. Odporúča sa však mať v aute vesty pre všetkých cestujúcich. Vodič je povinný použiť vestu pri inštalácii výstražného trojuholníka na ceste mimo obce a pri každom opustení vozidla pri zastavení na diaľnici, vrátane krajnice.   Vesta musí byť umiestnená vo vozidle v blízkosti vodiča (nie v batožinovom priestore).
 
od 14 EUR

Rumunsko

ROM

- vodiči nákladných vozidiel, vesta môže byť červenej, žltej alebo oranžovej farby a musí byť umiestnená v dosahu vodiča - platí od 1. 12. 2006
 
 

Slovensko

SK

 - vyhláškou č. 578/2006 Z. z. je predpísané povinné vybavenie motorových vozidiel kategórie M, N, T, C a P jazdiacich na území Slovenskej republiky.  Podľa tejto vyhlášky je súčasťou povinnej výbavy aj bezpečnostný odev (reflexná vesta, overal, nohavice bunda alebo pláštenka.)  Bezpečnostný odev musí byť v dosahu zo sedadla vodiča. V praxi to znamená, že reflexná vesta musí byť v dosahu vodičov aj  nákladných aj osobných vozidiel, teda  nesmie byť uložená v batožinovom priestore osobného vozidla. Farba vesty nerozhoduje, vesta musí spĺňať normu STN EN 471. Uvedená vyhláška vstúpila do platnosti 1. 11. 2006.
 
 

Španielsko

E

 - vestu je potrebné mať k dispozícií v priestore vodiča, musia ju mať vodiči všetkých vozidiel. Vestu musí použiť každá osoba vystupujúca z vozidla na diaľnici aj mimo nej (napr. pri poruche vozidla).
 
 

Taliansko

I

- vestu je potrebné mať k dispozícií v priestore vodiča a musia ju mať vodiči všetkých vozidiel. Vestu musí použiť každá osoba vystupujúca z vozidla na diaľnici aj mimo nej (napr. pri poruche vozidla) mimo osídlených oblastí. Teda ak vodičovi pomáhajú pri odstraňovaní poruchy aj ďalší členovia  posádky, musia reflexné vesty použiť aj títo. Reflexná vesta je predpísaná pre viacstopové vozidla, nie pre mopedy a motocykle.
 
 

Posledná aktualizácia ( Thursday, 27 June 2013 )
 
< predch.   ďalší >
© 2005 - 2024 Mototuristický portál