"
Klub Mototuristika
 
Nedeľa, 18. november 2018 [03:40] hod.
meniny má   Eugen
zajtra   Alžbeta
Ceny PHM v EurópeDiaľničné poplatkyDopravné informácieWeblinkyReportáže
  Úvod arrow Technika, údržba arrow Plyn na pohon motorových vozidiel
Úvod
Hľadať
Klub Mototuristika - kontakt
Weblinky
Pozvánky
Oznamy
Reportáže
Inzercia
Dopravné informácie
Dopravné informácie
Dopravné informácie - Európa
Detské autosedačky
Reflexné vesty
Maximálne rýchlosti
Svietenie v krajinách Európy
Automobilové orientačné súťaže a súťaže Rodičia, jazdite opatrne!
Čo sú AOS a RJO
Auto. orientačné súťaže
Pravidlá pre MTT a RJO
Registrácia posádok
Súťaže v roku 2017
Súťaže v roku 2018
Cestovanie - turistika
Cestovanie po Európe
Náučné chodníky Slovenska
AMK v Európe
Motorizmus
Legislatíva
Technika, údržba
Bezpečnosť cest. premávky

PARTNERI
Flag Counter

Novinky

Plyn na pohon motorových vozidiel Tlačiť E-mail
 

    Dnes je pre nás automobil nepostrádateľným pomocníkom. Rozvoj motorizmu však so sebou priniesol aj negatívne stránky, hlavne silné znečistenie životného prostredia. Autá pribúdajú a svet musí proti smogu niečo robiť. Niektorí odborníci predpovedajú budúcnosť pohonu vodíkom, ale ťažko odhadnúť, kedy bude pripravené praktické využitie. Logickým riešením je plynový pohon. Je ekologicky nezávadný a jeho svetové zásoby sú dostatočné. Vo svete sa používa stlačený zemný plyn (CNG) a skvapalnené uhľovodíkové plyny (LPG).

    Výhodou vozidiel jazdiacich na LPG oproti CNG je skutočnosť, že LPG sa pomerne ľahko skvapaľňuje. Znamená riacionálnejšie využitie skladovacieho priestoru nádrže, čo následne znamená zvýšenie dojazdu a ďalej nižšiu hmotnosť konštrukcie nádrže, pretože prevádzkový tlak LPG sa pohybuje okolo 7 - 9 atm oproti prevádzkovému tlaku CNG cca 200 atm. Tlak CNG sa musí náročným spôsobom regulovať na potrebný tlak pred vstupom do motora.

    V Európe je preto čoraz rozšírenejší pohon na LPG, konkrétne propán-bután. Tradične najpopulárnejšie sú autá s pohonom na LPG v Taliansku (viac ako 1 milión vozidiel), Holandsku a Poľsku (v každom viac ako 350 000 vozidiel). Všeobecne možno hovoriť, že asi 10 % vozidiel je prestavaných na duálny pohon benzín/LPG. V Európe dnes jazdí niekoľko miliónov osobných automobilov na LPG. Tomuto rozmachu zodpovedá aj vybudovaná infraštruktúra - vyše 7 500 čerpacích staníc LPG v Európe.

Pretože pohon na LPG je nielen ekonomicky výhodný ale aj ekologicky čistý, nemá nepriaznivý vplyv na čistotu vôd, pôdy či ovzdušia, mnohé krajiny EÚ úľavami na daniach a sprísňovaním noriem v oblasti znečisťovania ovzdušia otvorene podporujú tento druh paliva. Túto šancu ihneď využili výrobcovia automobilov ako napríklad Renault, Ford, Daewoo, ktorí ponúkajú už bežne modely s duálnym pohonom benzín/LPG.

    V našej krajine sa obľuba pohonu vozidiel na LPG podstatne zvýšila až po roku 1996 otvorením prvých čerpacích staníc LPG na Slovensku. Pri ich zrode stál PROBUGAS, ktorý doteraz aktívne podporuje výstavbu čerpacích staníc a v rámci existujúcej siete dodáva plyn na viac ako 60 % z nich.

    Obmedzený počet vozidiel vybavených zariadením na duálny pohon, či už od výrobcu alebo dodatočnou úpravou, a nejasnosti v legislatíve zapríčinili, že sa výstavba čerpacích staníc LPG na Slovensku rozbiehala pomalým tempom. Napriek tomu, aj vďaka úsiliu PROBUGASU, čerpacie stanice LPG z roka na rok pribúdali a v súčasnosti ich počet narastá doslova rapídnym tempom.

K ďalšiemu rozvoju bezpochyby prispeje aj postoj niektorých importérov vozidiel, na čele so spoločnosťou Renault Slovensko, ktoré začínajú ponúkať svojim zákazníkom možnosť zakúpenia nového vozidla so zabudovaným splyňovacím zariadením priamo od výrobcu. Prvým takýmto modelom, ktorý si už dnes môžete na Slovensku kúpiť, je Renault Scénic s duálnym pohonom benzín/LPG.

    Alternatívny pohon LPG je výhodný nielen pre osobné vozidlá, ale aj na pohon autobusov, nákladných vozidiel, vysokozdvižných vozíkov alebo elektrogenerátorov.


Link - Ďalšie zaujímavosti o LPG...Posledná aktualizácia ( Friday, 13 January 2006 )
 
< predch.   ďalší >
© 2005 - 2018 Mototuristický portál