"
Klub Mototuristika
 
Piatok, 14. 2018 [12:29] hod.
meniny má   Branislava, Bronislava
zajtra   Ivica
Ceny PHM v EurópeDiaľničné poplatkyDopravné informácieWeblinkyReportáže
  Úvod arrow Dopravné informácie arrow Slovinsko - od 1. júla 2009 aj týždňové diaľničné známky
Úvod
Hľadať
Klub Mototuristika - kontakt
Weblinky
Pozvánky
Oznamy
Reportáže
Inzercia
Dopravné informácie
Dopravné informácie
Dopravné informácie - Európa
Detské autosedačky
Reflexné vesty
Maximálne rýchlosti
Svietenie v krajinách Európy
Automobilové orientačné súťaže a súťaže Rodičia, jazdite opatrne!
Čo sú AOS a RJO
Auto. orientačné súťaže
Pravidlá pre MTT a RJO
Registrácia posádok
Súťaže v roku 2017
Súťaže v roku 2018
Cestovanie - turistika
Cestovanie po Európe
Náučné chodníky Slovenska
AMK v Európe
Motorizmus
Legislatíva
Technika, údržba
Bezpečnosť cest. premávky

PARTNERI
Flag Counter

Novinky

Slovinsko - od 1. júla 2009 aj týždňové diaľničné známky Tlačiť E-mail
 

Vláda Slovinskej republiky vzala na vedomie doporučenie zákonodárneho slovinského zboru  prijať rozhodnutie o zrušení polročných  a  zavedení 7-dňových diaľničných nálepiek. Od 1. júla 2009 si tak budú môcť aj naši motoristi kúpiť buď ročnú diaľničnú nálepku, ktoré bude pre osobné vozidlá stáť 95 Euro alebo, a to je dôležité, len 7-dňovú diaľničnú nálepku, prípadne dve, ktoré využijú najmä dovolenkári navštevujúci Slovinsko

Cena 7-dňovej diaľničnej nálepky by mala byť 15 EUR. Ceny diaľničných nálepiek pre motocykle budú polovičné. V porovnaní so súčasnými cenami predstavuje zvýšenie ceny diaľničných nálepiek takmer 73 %. V rámci krajín EU je to najväčšie zvýšenie cien diaľničných poplatkov v roku 2009.

Vysoké diaľničné poplatky majú byť zdrojom príjmov pre financovanie výstavby ďalších diaľničných úsekov. Pri tomto návrhu sa však ozvali aj hlasy, ktoré považovali pôvodný systém výberu mátneho za najoptimálnejší zdroj príjmov pre výstavbu ďalších diaľníc. Doteraz používaná vysoká cena  ročných a polročných diaľničných nálepiek nepriniesla predpokladané zdroje, naopak predalo sa menej známok ako sa očakávalo.

Tohtoročné razantné zvýšenie predpokladá menší počet predaja diaľničných nálepiek, ale niekoľkonásobne väčší počet predaja týždenných. Pritom pri porovnaní cien týždňovej a ročnej diaľničnej nálepky vychádza cena  týždennej nálepky 8,2 násobne vyššie a v porovnaní so súčasnou ročnou tiež 4 x viac.

Našťastie našich motoristov to poteší, ale tiež len relatívne. Ak totiž pôjdu len na 7-dňový pobyt, od soboty do soboty, znamená to, že ak budú chcieť ušetriť na ďalšej týždňovej nálepke, budú sa musieť zo Slovinska vracať ešte v piatok večer. Ak by odchádzali z letoviska až v sobotu ráno, museli by si kúpiť ďalšiu týždňovú nálepku znamená to, že oproti roku 2008 ušetria len 5 EURO, a to v roku 2008 mohli do Slovinska na túto nálepku ešte vycestovať napr. na vianočné nákupy. Tohto roku to už možné nebude.

zdroj www.amzs.si


Posledná aktualizácia ( Saturday, 27 June 2009 )
 
< predch.   ďalší >
© 2005 - 2018 Mototuristický portál