"
Klub Mototuristika
 
Piatok, 18. 2019 [01:35] hod.
meniny má   Bohdana
zajtra   Drahomíra, Mário
Ceny PHM v EurópeDiaľničné poplatkyDopravné informácieWeblinkyReportáže
  Úvod arrow Technika, údržba arrow Motoristi, je tu jeseň ...
Úvod
Hľadať
Klub Mototuristika - kontakt
Weblinky
Pozvánky
Oznamy
Reportáže
Inzercia
Dopravné informácie
Dopravné informácie
Dopravné informácie - Európa
Detské autosedačky
Reflexné vesty
Maximálne rýchlosti
Svietenie v krajinách Európy
Automobilové orientačné súťaže a súťaže Rodičia, jazdite opatrne!
Čo sú AOS a RJO
Auto. orientačné súťaže
Pravidlá pre MTT a RJO
Registrácia posádok
Súťaže v roku 2017
Súťaže v roku 2018
Cestovanie - turistika
Cestovanie po Európe
Náučné chodníky Slovenska
AMK v Európe
Motorizmus
Legislatíva
Technika, údržba
Bezpečnosť cest. premávky

PARTNERI
Flag Counter

Novinky

Motoristi, je tu jeseň ... Tlačiť E-mail
 

  Zdá sa, že po dlhom teplom babom lete, ak niekoľkodňové prudké ochladenie sprevádzané snežením, jeseň nenávratne začala kraľovať. Jesenné počasie je charakterizované  vlhkosťou, hmlami, mrholením a zníženou viditeľnosťou.

Jazda motorovým vozidlom v jesennom počasí má svoje špecifiká a  je dobre vopred vedieť, čo môžeme na vozovke očakávať.

1. Vlhké počasie - pozor na zvýšenú vlhkosť, ktorá sa môže udržať na vozovke v tienistých a chladných miestach aj počas celého dňa. Vyzrážaná vlhkosť na vozovke a popadané zahnívajúce lístie vytvárajú mazľavú hmotu, ktorá zhoršuje priľnavosť pneumatík a môže zapríčiniť šmyk. Preto, ak prechádzate cez zalesnené územie, spomaľte a pre istotu zväčšite vzdialenosť od pred vami idúceho vozidla.

2. Ranné, ale i celodenné hmly -  opäť znamenajú vlhkú vozovku s rizikom možnosti šmyku pri popadanom lístí, ale aj zhoršenú viditeľnosť. Dôležité je preto, aby ste boli dostatočne viditeľní, preto dbajte na vonkajšie osvetlenie vozidla, aby svetlomety do hmly pokiaľ ich vozidlo má boli funkčné a podobne aby bolo funkčné aj zadné hmlové svetlo.  Skontrolujte si, či máte vo výbave náhradné žiarovky, radšej viac ako žiadne. Skúste, či sa k žiarovkám v prípade potreby ich výmeny dostanete alebo bude potrebné zveriť výmenu odbornému servisu. Totiž nie na každom type nového moderného motorového vozidla sa dajú žiarovky vymeniť bez špeciálneho náradia a "na ceste". Skontrolujte si aj nastavenie svetlometov. Tí skúsenejší si môžu nastavenie skontrolovať sami, prípadne za asistencie spolujazdca, oproti čelnej stene v garáži apod. Menej skúseným doporučujme navštíviť servis.

3. Pneumatiky - ak ste ešte neprezuli vozidlo, je najvyšší čas tak urobiť. Zimné pneumatiky sú účinné už od teploty +7° C. V jesenných dňoch nie je núdza o prvé ranné mrazíky a prvé vytváranie sa zľadovatelých nesúvislých fľakov na vozovke, ktoré vznikajú v noci na vlhkých miestach vozoviek. Tu pomôžu už len zimné pneumatiky. Preto ak ste ešte neprezuli, je najvyšší čas tak urobiť. Pamätajte ešte, ak na zimných pneumatikách máte hĺbku dezénu menšiu ako 4 mm, tak tieto pneumatiky už ani neobúvajte, kúpte nové. Vyhláška povoľuje na zimných pneumatikách minimálnu hĺbku 4 mm. Tieto pneumatiky môžete ešte zjazdiť v letnej sezóne na povolenú hranicu 1,6 mm. Opotrebovanie zimných pneumatík v lete je však väčšie ako letných, preto počítajte, že s nimi nenajazdíte toľko kilometrov ako s letnými.

4. Akumulátor a nabíjacia sústava vozidla - jeseň a zima zvyšujú nároky na stav akumulátora a nabíjacej sústavy. Dnešné moderné akumulátory pri dobrej nabíjacej sústave vozidla vydržia 6 aj viac rokov. Preto ak už máte akumulátor šiestu sezónu, musíte počítať s tým, že toto môže byť jeho posledná sezóna. Podobne ak zbadáte prvé problémy pri studených štartoch, dobite akumulátor mimo vozidla na plnú kapacitu. Ak sa problémy so štartovaním po čase opäť objavia, je potrebné počítať s kúpou nového akumulátora. Pred nastupujúcou zimou doporučujeme dať si skontrolovať nabíjaciu sústavu v servise.

5. Pripravte si pomaly zimnú výbavu - pri súčasných prudkých striedaniach ročných období, ni eje vylúčené, že v polovici novembra napadne sneh a bude potrebné pripraviť sa na zimnú prevádzku, doporučujeme už teraz si skontrolovať snehové reťaze, či počas letnej "nečinnosti" nezhrdzaveli, skontrolovať ich funkčnosť,  skúsiť si ich nasadenie na pneumatiku ešte za teplého počasia a bez snehu, verte v snehu to ide  horšie, preto lepšie je byť na túto situáciu pripravení ako potom prekvapení. Ak ešte nemáte snehové reťaze vo výbave, doporučujeme už teraz sa za nimi poobzerať. Pri ich výbere je dôležitá veľkosť pneumatík a typ disku. Pripravte si do vozidla škrabku na okennú námrazu, kartáč na zmetenie snehu z vozidla a aj vrecko s asi 5 kg jemného štrku, či piesku na podsypanie pri zaviaznutí na klzkej vozovke.


Posledná aktualizácia ( Monday, 18 October 2010 )
 
< predch.   ďalší >
© 2005 - 2019 Mototuristický portál