"
Klub Mototuristika
 
Utorok, 11. 2018 [00:13] hod.
meniny má   Hilda
zajtra   Otília
Ceny PHM v EurópeDiaľničné poplatkyDopravné informácieWeblinkyReportáže
  Úvod arrow Dopravné informácie arrow Belgicko - pripravuje zavedenie diaľničných poplatkov
Úvod
Hľadať
Klub Mototuristika - kontakt
Weblinky
Pozvánky
Oznamy
Reportáže
Inzercia
Dopravné informácie
Dopravné informácie
Dopravné informácie - Európa
Detské autosedačky
Reflexné vesty
Maximálne rýchlosti
Svietenie v krajinách Európy
Automobilové orientačné súťaže a súťaže Rodičia, jazdite opatrne!
Čo sú AOS a RJO
Auto. orientačné súťaže
Pravidlá pre MTT a RJO
Registrácia posádok
Súťaže v roku 2017
Súťaže v roku 2018
Cestovanie - turistika
Cestovanie po Európe
Náučné chodníky Slovenska
AMK v Európe
Motorizmus
Legislatíva
Technika, údržba
Bezpečnosť cest. premávky

PARTNERI
Flag Counter

Novinky

Belgicko - pripravuje zavedenie diaľničných poplatkov Tlačiť E-mail
 

Belgicko v súčasnosti ako jedna z mála európskych krajín, nemá spoplatnené diaľnice ani rýchlostné komunikácie pre vozidlá do 3,5 t. Výnimkou je iba tunel v Antverpách . Už dlhšiu dobu však uvažujú aj v Belgicku o ich spoplatnení.  Cieľom má byť príjem pre štátnu pokladnicu. Na tomto názore sa zhodujú sa o tom viacerí zástupcovia spolkových krajín Belgicka. V súčasnosti sa hľadá forma a spôsob, akým by sa mýto vyberalo. Najpravdepodobnejšie pôjde o elektronický mýtny systém, ktorý bude schopný kamerami   zaznamenať evidenčné čísla motorových vozidiel. Poplatok sa bude odvíjať od množstva prejdených kilometrov. 

Táto myšlienka v Belgicku nie je nová. Zaoberajú sa ňou už niekoľko rokov. Všetky doterajšie návrhy však boli zamietnuté na základe kritiky zahraničných automotoklubov, najmä susedného holandského ANWB.

Ako by výber mýtneho vyzeral v praxi ?

Zahraničný vodič sa pred jazdou zaregistruje na mýtnom portáli. Mýto bude môcť zaplatiť vopred podľa predpokladaného počtu prejazdených kilometrov alebo podľa skutočne najazdených kilometrov. Technické detaily a systém platby je ešte v štúdiu riešenia. Predpokladaný termín pre zavedenie mýta je rok 2013.

Zaujímavé na tomto zavedení výberu mýtneho je veľký vplyv automotoklubov, aj zahraničných, ktoré rešpektuje belgická vláda. Belgičania si uvedomujú vážnosť občianskych združení, akými automotokluby nesporne a berú ich ako partnera pri rozhodovaní. V porovnaní so  Slovenskom  naše automotokluby ťahajú za podstatne kratší (alebo úplne krátky ?)  koniec. Ich návrhy, námietky a pripomienky v novodobej histórií Slovenska ešte vôbec neboli zohľadnené a vláda ich vôbec neberie ako partnerov. Dôsledkom toho sú negatívne javy na cestách - nedostatok vodičských skúseností a nevyjazdenosť, slabé vodičské návyky, agresivita vodičov, nezodpovednosť, slabá znalosť pravidiel cestnej premávky. V minulosti automotokluby hrali dôležitú úlohu pri šírení osvety v oblasti dopravnej výchovy a pri zvyšovaní praktických vodičských návykov za účinnej finančnej podpory štátu. Žiaľ, dnes je situácia na Slovensku úplne iná, Hoci ani v minulosti nemali AMK patričnú vážnosť, akú by si zaslúžili, dnes ich už na Slovensku nerešpektuje nik. našťastie ich aspoň partneri v zahraničí ešte stále vnímajú ako rovnocenných partnerov. 

 


Posledná aktualizácia ( Tuesday, 12 April 2011 )
 
ďalší >
© 2005 - 2018 Mototuristický portál